Major Wichurski z kontrwywiadu zostaje oddelegowany z Warszawy aż na Śląsk, aby rozpracować szpiegowską siatkę usilnie próbującą pozyskać wiedzę o najnowszych technikach produkcji w hutach cynku. W najtrudniejszej części misji pomaga mu porucznik Ewa Jasińska.
Sprawa okazuje się bowiem piekielnie trudna. Kobieca intuicja i czar muszą posłużyć jako argumenty nie do zastąpienia. Wszystko komplikuje się w dodatku, gdy okazuje się, iż trop wiedzie w okupacyjną przeszłość.
Napięcie narasta z każdą chwilą. 'Szpiedzy tym razem upatrzyli sobie polskie huty cynku, a w szczególności hutę 'Nadzieja" i hutę 'Zjednoczenie", w których to obiektach pracuje się nad tzw.
'produkcją specjalną" i 'asortymentami bardzo ważnymi dla przemysłu państwowego". Niestety Czytelnik nie dowiaduje się bliżej o co chodzi. I szczególnie dobrze. Chodzi przecież o produkcje tajną i trzeba zachować czujność.
W zamian mamy radosne fragmenty produkcyjne. Autorka wspomina o piecach muflowych, pracy szmelcera, a także o rafinacji cynku metodą 'New Jersey". Pasjonujące. I tu powieść milicyjna zbliża się do powieści produkcyjnej.' Grzegorz Cielecki (lubimyczytac.pl) Fabuła 'Kim jesteś, Czarny" przebiega zgodnie z jednym z żelaznych schematów milicyjniaka, a mianowicie 'ślad prowadzi w przeszłość", oczywiście w wariancie okupacyjnym.
Daje to możliwość wprowadzenia wspomnień kilku postaci i poprowadzenia śmiałych scen batalistycznych na Lubelszczyźnie. Milicjant, a już tym bardziej pracownik kontrwywiadu, nie ma czasu na życie prywatne, a jeżeli już, to wrzuca je między obowiązki służbowe, a dopiero po wykonaniu zadania wykonuje kilka szybkich ruchów w swoich osobistych sprawach.
I właśnie dlatego porucznik Ewa i major Wichurski pozwalają sobie zapałać afektem dopiero po skończonej robocie. Książkę czyta się niezwykle poprawnie, a pojawiające się czasem przydługie partyzanckie opowieści lub kontrwywiadowcze rozważania autorka wynagradza czytelnikowi w dwójnasób celnymi bonmotami, np.
marzeniem bufetowej: 'Nie codziennie trafiał się jej taki błyskotliwy chłopiec, dodatkowo inżynier". W kobietach to jest niepohamowana chuć! Pierwsze, papierowe wydanie tej książki ukazało się nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej (Warszawa 1963) w linii 'Labirynt".
Anna Kłodzińska opublikowała tę książką pod pseudonimem Stanisław Mierzański. Książka wznowiona w formie elektronicznej przez Wydawnictwo Estymator w ramach kolekcji: 'Kryminał z myszką' – Tom 57.