Pierwsza i druga część trzeciego tomu procesu powieści historycznych o Bolesławie Chrobrym.
Wraz ze śmiercią Ottona III rozpada się koncepcja chrześcijańskiego cesarstwa, które miało zintegrować Germanię, Galię, Italię i Sclavinię. Nie zważając na rozlewający się po Europie ferment, Chrobry wytrwale dąży do zjednoczenia Słowian pod swymi rządami, układa się z europejskimi władcami i mieści przymierze z zasiadającym na Hradczanach Bolkiem Rudym, który okazuje się okrutnikiem i wiarołomcą.
Z każdego zakątka piastowskiego księstwa słychać coraz głośniejszy dźwięk wojennych trąb, drogi tętnią rycerstwem, a w ludziach rośnie niepokój. Przewidujący i doświadczony już w rządzeniu władca, szkoli swoje drużyny i gromadzi wojenne zapasy.
Bolesław jest w głębokiej rozterce, musi podejmować nieprzystępne decyzje brzemienne w skutkach dla wszelkich poddanych. Waha się. Czy wybierze pokój? Czy uzna, iż to już ten moment, aby odkryć karty i ruszyć wraz ze swoimi zastępami na Pragę?
Antoni Gołubiew mistrzowsko zespoił historyczne fakty, wartką akcję, a także psychologiczne portrety licznych bohaterów ze wszystkich części procesu.
Atutem powieści jest stylizowany język oddający klimat odległych średniowiecznych czasów.
Pojął, iż nie człowiek jest pokaźny, jeno sprawy są duże, a człowiek jest wobec nich jak mech przed dębem. Że jedno mu tylko pozostaje: przejrzeć wielkość rzeczy i wielkość władania. Iż on, ksiądz, wojewoda, władyka, tyle jeno wie, ile zdoła wypatrzyć w tym, co przed nim stoi, co go czeka, co żąda od niego, aby podołał zadaniu.