obszerny Gatsby (The Great Gatsby) to bodaj najsłynniejsza powieść amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda. Napisana w 1925 roku, za życia autora nie cieszyła się popularnością, dziś jednak doczekała się uznania i kilku pamiętnych ekranizacji.
Powieść jest zatopiona w ponurym klimacie nowojorskich ulic czasów prohibicji. W cieniu sporych fortun rodzi się potęga gangów. Jay Gatsby, oficer zasłużony w czasie wojny, próbuje odnaleźć swoje miejsce w czasach szerokiego kryzysu, gdy byle kaprys losu wynosił ludzi na szczyt lub zrzucał ich na dno. Śniony poprzez niego amerykański sen błyskawicznie blednie w świecie przegniłej moralności, zepsucia i fałszu, pożerającej najczystsze uczucia. Władza i pieniądze, które miały być spełnieniem marzeń, zagarniają rzeczywistość i nie pozwalają przetrwać przyjaźni i miłości.
Ponura, boleśnie aktualna historia przynosi obraz straconego „pokolenia jazzu”, rozczarowanego powojenną rzeczywistością i próbującego wypełnić moralną pustkę, zagłuszyć myśli gwarem wielkiego miasta.
Książkę czyta sprawdzony w tej roli aktor Antoni Rot. Jego interpretacje są za każdym razem wciągające i niebanalne, a głos jakby stworzony do tekstów „z dreszczykiem”. Specjalnie skomponowana muzyka, stylizowana na okres narodzin jazzu, dodaje całości odpowiednią atmosferę.