Książka jest odpowiedzią na rosnące w dobie starzenia się społeczeństw zainteresowanie nie tylko wydłużaniem życia ludzkiego,w dodatku jego jakością, którego podstawowym wyznacznikiem jest zdolność seniorów do codziennego funkcjonowania.
Działania interwencyjne skierowane do osób starszych skupiają się z zasady na stanie ich zdrowia, pomijając sferę ich funkcjonalnej produktywności, choć to właśnie zdolność do realizowania rutynowych, zwyczajowych czynności znajduje się w centrum zainteresowania pacjentów.
W publikacji omówiono zagadnienia dotyczące funkcjonowania od strony teoretycznej i użytecznej, koncentrując się na podstawowych sferach życia człowieka: fizycznej, psychicznej i społecznej. Publikacja może być wykorzystana w pracy ze studentami jako interdyscyplinarny materiał dydaktyczny znajdujący użycie, np.
w zajęciach z gerontologii społecznej, geriatrii, edukacji osób starszych, pedagogice specjalnej starszego wieku, rehabilitacji, psychologii, doradztwa zawodowego osób w wieku 50+, pracy socjalnej czy innych dziedzinach posiadających do czynienia z człowiekiem w nowoczesnym wieku i zainteresowanych poręcznym wymiarem jego życia.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.