Opracowanie Opiekun osób chorych i starszych stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na specjalistyczną publikację kierowaną do osób wykonujących pracę opiekuna, pielęgniarza czy rehabilitanta w krajach niemieckojęzycznych.
Przy jej opracowaniu wykorzystano wieloletnie doświadczenia zgromadzone w tego typu pracy i w trakcie szkoleń dla osób wyjeżdżających. Publikacja składa się z części słownikowej i części z rozmówkami. Część słownikowa równocześnie układ polsko-niemiecki i układ niemiecko-polski i posiada dwa typy haseł.
Pierwszą grupę stanowią najbardziej niezbędne zwroty medyczne obejmujące najczęstsze schorzenia, badania, lekarstwa, a także metody i procedury terapeutyczne. Wszystkie hasła w tej grupie zawierają definicje.
Bogaty zbiór haseł specjalistycznych sprawia, iż publikacja może być przydatna także dla personelu świadczącego bardziej specjalistyczne usługi medyczne. Druga grupa haseł to bardziej ogólne słownictwo potrzebne w codziennej pracy opiekuna, pielęgniarza czy rehabilitanta.
Można tu znaleźć zwykle hasła związane z prowadzeniem domu, czyli np. Sprzątaniem, żywnością, gotowaniem, ale także typowo stosowane czasowniki czy określenia związane z czasem. Hasła ogólne nie posiadają definicji, chyba że w danej sytuacji może zachodzić wątpliwość co do znaczenia.
Hasła z obu grup są przedstawione w porządku alfabetycznym. Równocześnie hasła specjalistyczne, jak i ogólne zawierają liczne przykłady użycia. Część z rozmówkami posiada rozmówki polsko-niemieckie obejmujące ponad 350 zwrotów wyjątkowo przydatnych dla osób wykonujących pracę opiekuna.
Rozmówki podzielone są na kilka grup tematycznych. Największą grupę stanowią zwroty bezpośrednio związane z opieką. Ponadto została opracowana grupa wyrażeń dotyczących prowadzenia domu, gotowania, warunków pracy.
Dodano także rozdział z podstawowymi zwrotami. Zdania przedstawione w rozmówkach ujęte są kolejności logicznej / tematycznej i w niektórych przypadkach tworzą interakcje / dialogi z kolejnymi zdaniami.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.