Publikacja wpisuje się w toczącą się w środowisku praktyków i teoretyków dyskusję na temat słabości działania instytucji ponadnarodowych, jak i krajowych, które uwidocznił kryzys finansowy. Czy wyciągnęliśmy właściwe wnioski i jesteśmy lepiej przygotowani na nadejście ewentualnych kolejnych kryzysów$1303 Czy warto realizować inicjatywy o horyzoncie ponadnarodowym czy też lepiej skupić się na działaniach podejmowanych w ramach nurtu nowego nacjonalizmu$1304 Autorka szukając odpowiedzi na powyższe pytania, analizuje produktywność działania europejskich instytucji ponadnarodowych na tle podmiotów krajowych i wydajność używanych poprzez nie instrumentów.,,Nie należy reagować grzechem na grzech.
Nie odpowiada się na błędy teorii i praktyki - a tym jest neoliberalizm, który doprowadził dekadę temu do eksplozji światowego kryzysu gospodarczego, społecznego i politycznego - innymi błędami, które niesie z sobą nowy nacjonalizm, także prowadząc z czasem do kryzysu.
Dlatego ta książka jest konieczna, niezbędne bowiem są fachowe głosy rozsądku wspierające nowy pragmatyzm. Dr hab. Marta Postuła - nie tylko teoretyk specjalizująca się w problematyce finansów publicznych,w dodatku praktyk doświadczona na kierowniczych stanowiskach w administracji gospodarczej oraz pracy doradczej na arenie międzynarodowej - ukazuje, jak można tworzyć sprawne instytucje i koordynować politykę w skali ponadnarodowej po to, żeby w warunkach nieodwracalnej globalizacji integracja dokonująca się w ramach Unii Europejskiej lepiej służyła zaspokajaniu potrzeb społecznych.
Inspirujące do przemyśleń jest obecne na tych kartach łączenie właściwego autorce ujęcia technokratycznego z podejściem humanistycznym". - Prof. Grzegorz W. Kołodko, Akademia Leona Koźmińskiego,,Publikacja obejmuje niezwykle ważne i aktualne problemy polityk ekonomicznych w ramach Unii Europejskiej.
Wnioski będą miały bez dwóch zdań znaczne użycie w praktyce legislacyjnej i koordynacji zarządzania oraz kontroli poprzez krajową oraz unijną administrację publiczną". - Prof. Dr hab. Elżbieta Chojna-Duch, Uniwersytet Warszawski,,Książka jest nie tylko aktualna, ale też atrakcyjna jednocześnie z poznawczego, jak i praktycznego punktu widzenia.
Głównymi jej odbiorcami mogą być naukowcy, doktoranci i studenci zainteresowani problematyką finansów, w szczególności finansów publicznych analizowanych z perspektywy Unii Europejskiej. Jest to dodatkowo ciekawa publikacja dla praktyków związanych z administracją rządową, a także samorządową, odpowiedzialnych za relacje Polski z Unią Europejską, jej instytucjami i agendami oraz poszczególnymi krajami członkowskimi".
- Prof. Dr hab.