To historia o cierpieniu dwóch pań, które dzieli pół stulecia, lecz łączy to samo okrutne doświadczenie: konieczność porzucenia własnego dziecka. Urodzona na początku XX wieku Margherita doznaje przede wszystkim cierpień moralnych – jako ofiara konwenansów, społecznej opresji i oschłej matki.
Urodzona pół wieku później Emma, bita i gwałcona poprzez chorego psychicznie ojca, cierpi dodatkowo fizycznie.Silva Gentilini, korzystając z przeżyć swej rodziny oraz własnych doświadczeń, wyjątkowo sugestywnie, czasem brutalnie, demonstruje oba rodzaje bólu.
To książka, która bez ogródek zgłębia temat okrucieństwa, ale także, co najważniejsze, kwestię potrzeby wolności. Silva Gentilini – urodziła się w 1961 roku w toskańskim Orbetello. Pracowała jako konsultantka działu beletrystyki dla Endemol i Mediaset.
Jest autorką scenariuszy filmowych i serialowych, publikowała w „Cosmopolitan" i „Modzie", wydała tomiki poezji i opowiadania. Mrówki nie mają skrzydeł to jej powieściowy debiut, za który otrzymała dużo wyróżnień i nagród (Premio Spoleto Art Festival, Premio Internazionale Capalbio Piazza Magenta, Premio Letterario Nazionale Argentario).
Opowieść o biegu historii, który zastawia na kobiety sidła. O mężczyznach objaśniających świat pięścią, a także kopniakami aż do wybitych zębów. O domowym końcu świata. O dużej bezradności i jeszcze obszerniejszej sile, by wywinąć się z jej sideł.
O poniżeniu. O rodzinie. Silva Gentilini znajduje słowa na coś, co przez lata wymykało się językowi. Dokładnie rekonstruuje mechanizm przemocy domowej. Każda kolejna strona trafia w punkt, podchodzi do gardła, otwiera oczy.— Aleksandra Zbroja, autorka książki Mireczek.
Patoopowieść o moim ojcu"