Kilka lat temu napisałam książkę 'Opowieści o Czujątkach. Ćwiczenia z empatią w czasie zarazy'. Trafiła ona do różnorodnych miejsc i osób. Dostałam sporo informacji od moich Czytelników, iż Czujątka – od czasu, gdy w tekście postawiłam ostatnią kropkę – zaczęły żyć własnym życiem, co bardzo mnie cieszy.
Publikacja ta zawierała pięć baśni o przykrych emocjach: smutku, złości, wstydzie, lęku oraz o odwadze w wykonywaniu marzeń, a bohaterowie książki odkrywali, iż uczucia, określane niejednokrotnie mianem „negatywnych", są przydatne, gdyż informują o niezaspokojonych potrzebach.
Do każdej baśni dołączyłam scenariusz zajęć psychoedukacyjnych, które miały na celu uświadomienie dzieciom,nieprzystępne emocje wcale nie są „złe". Publikacja była asygnowana także dorosłym, żeby spróbowali odkryć, jakie emocje i potrzeby niesie dla nich przeżycie dziecka.
Podłożem teoretycznym książki był program Porozumienia bez Przemocy produkowany poprzez Marshalla Rosenberga, który przeciwstawiał się tendencji do moralnej oceny samej emocji, zachęcając do zastanowienia się nad ukrytymi pod danym uczuciem niezaspokojonymi potrzebami.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.