Bawół z całej siły napiera na skalną ścianę – chce przesunąć wyspę, ponieważ zagraża jej kometa sunąca po niebie. Wkrótce uderzy i kompletnie ją zniszczy. Bawół wie o zbliżającej się zagładzie, widział ją w snach, dlatego mówi o tym największej jaszczurce na świecie – waranowi z Komodo.
Ta przyłącza się do niego, razem będą ocalać kawałek ziemi, który zamieszkują. Tak rozpoczyna się opowieść złożona z kilku krótkich historii. Poznajemy szpaka zagubionego w trakcie migracji, strusia, który decyduje się wyjąć głowę z piasku, by odkryć piękno natury, kraba pustelnika cierpiącego z powodu samotności, słonia z misją przekazywania pamięci o początkach świata, choć sam stracił własną.
Te stanowczo sugestywne opowieści budzą skojarzenia z bajkami Ezopa, La Fontaine'a czy z „Księgą dżungli" Kiplinga. Autorowi zręcznie udaje się przesunąć akcenty i wydajnie zerwać z perspektywą antropocentryczną: człowiek nie jest centrum wszechświata, a zwierzęta stają się pełnoprawnymi postaciami, z ich własnym życiem i nieszablonową urodą.
Książka „Co mówi pantera" uhonorowana została prestiżową nagrodą Bologna Ragazzi Award 2021 na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii. W świat z książki „Co mówi pantera" wchodzisz jako obcy, bo człowiek jest tam zupełnie nieobecny.
I nie chcesz tego świata opuszczać… Bo czujesz się w nim tak swojsko, bo stajesz się, na te kilkadziesiąt stron, słoniem, strusiem albo ptakiem. Anne-Laure Gannac, Radio Television Suisse Powyższy opis pochodzi od wydawcy.