Opowieść o poszukiwaniu tożsamości w postapokaliptycznych realiach upadającego pegeeru Seweryn i Jacek są sąsiadami z rozmaitych pięter tego samego szarego bloku. Na najwyższym mieszka syn dyrektora pegeeru, który chce być taki jak jego tato.
Na parterze - syn palacza. On z kolei stara się być kimś innym niż jego ojciec. Marzena, w której obaj się kochają, za każdym razem wie, co powinna zrobić, lecz nie pomaga jej to w byciu sobą. Rodzice straszą dzieci, iż jeśli będą niegrzeczne, dyrektor pegeeru zamknie je w piwnicy.
Bohaterowie trochę się boją, ale są ciekawi tego, o czym na osiedlu się nie rozmawia. Dlaczego palacz wypożycza książki? Kim są ludzie, którzy nie wychodzą na powierzchnię? Dlaczego dzieci wysłane do szkoły z internatem stamtąd nie wracają? ale wiedzą, iż nie powinni, Marzena, Jacek i Seweryn schodzą coraz głębiej, poznając prawdę o miejscu, w którym żyją, o swych rodzicach i o sobie.
Gdy zdają sobie sprawę, iż o pewnych rzeczach woleliby nie wiedzieć, jest za późno, bo stają się dorośli. Niepowinność to powieść o szarości, która wcale nie znajduje się pomiędzy czernią i bielą, lecz łączy w sobie wszystkie kolory świata.
Pomyślała, że po raz pierwszy w życiu nie wie, co robić. Świat, który znała, się skończył, a o tym nowym nikt nie napisał jeszcze książki, która pomogłaby go zrozumieć. Poza tym bała się, chociaż nie chciała tego przyznać.
– Co tam jest takiego strasznego? – pytała sąsiadów z osiedla, którzy powtarzali jej, iż nie powinna chodzić do piwnicy. Jakby wciąż była dzieckiem. Paweł Radziszewski Mieszka w Gdańsku. Z wykształcenia slawista i rolnik.
przez niemało lat pracował w bibliotekach w Gdańsku i Gdyni. W 2022 r. Nominowany do nagrody „Nowej Fantastyki" im. Macieja Parowskiego. Nominowany do nagrody Książka Roku 2021 lubimyczytac.pl w kategorii debiut za powieść pomiędzy (Wydawnictwo SQN, 2021).
Laureat wyróżnienia w Konkursie na najkorzystniejsze Polskie Opowiadanie roku 2016 w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania i trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim w 2011 r. Otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2020, 2021), a także stypendium dla twórców kultury z budżetu Województwa Pomorskiego (2021).