Głównym celem opracowania było podsumowanie i weryfikacja informacji dotyczących roślin naczyniowych występujących na terenie Wyżyny Śląskiej. Na podstawie literatury, zbiorów zielnikowych, dostępnych baz , a także własnych badań terenowych, skategoryzowano kilkaset tysięcy informacji na temat lokalizacji stanowisk gatunków, odnotowanych na badanym obszarze.
Został on podzielony zgodnie z założeniami metodycznymi „Atlasu rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce" (ATPOL) na kwadraty o boku 2 km, których liczba wyniosła ponad 1000. Monografia gromadzi pełny wykaz stanowisk wszystkich niezwykle rzadkich i rzadkich gatunków roślin naczyniowych tzn.
mających na Wyżynie Śląskiej do 25 współczesnych notowań. Uzyskane wyniki stanowią znaczne uzupełnienie informacji, zawartych w „Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce", są podstawą do dalszych badań florystycznych i fitogeograficznych a także mogą zostać wykorzystane w praktyce np.
w trakcie sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego miast i gmin tego obszaru lub przy tworzeniu na jego terenie nowych form ochrony przyrody.