Autorzy monografii to wybitni specjaliści rozmaitych dziedzin medycyny z olbrzymim doświadczeniem problematyki dostępów dializacyjnych, co odzwierciedla wielospecjalistyczny, lekarsko-pielęgniarski zespół, zajmujący się chorym z przetoką lub cewnikiem dializacyjnym.
W książce przedstawiono aktualne i wyczerpujące, całościowe podejście do problemu dostępu naczyniowego z uwzględnieniem aktualnych zaleceń europejskich i amerykańskich towarzystw naukowych (European Society for Vascular Surgery z 2018, a także National Kidney Foundation z 2019 roku).
Omówiono między innymi: podstawy dializoterapii, badania przedoperacyjne, technologię znieczulenia, a także techniki poszczególnych zabiegów tradycyjnych i w środkunaczyniowych. Ponadto zasady: kontroli i monitorowania po zabiegach dostępów dializacyjnych, korzystania z przetok i cewników dializacyjnych, rozpoznawania i leczenia występujących powikłań i strategie dostępu naczyniowego, współczesne sposoby oceny wyników leczenia, a także przyszłość dostępów dializacyjnych.
Książka będzie źródłem wszechstronnej i wielospecjalistycznej wiedzy dla wszystkich członków zespołu zajmującego się pacjentami dializowanymi: chirurgów, nefrologów, anestezjologów, radiologów, pielęgniarek, a także lekarzy innych specjalności.