Poruszająca powieść autorki kontrowersyjnej "Sztuki radości".
Niezwykła historia przyjaźni dwóch pań w zjawiskowej scenerii wybrzeża Amalfi.
Twórczość Goliardy Sapienzy, autorki głośnej Sztuki radości, była poprzez lata marginalizowana i dopiero kilkanaście lat po jej śmierci zdobyła uznanie w oczach krytyków i czytelników. Obecnie pisarka uznawana jest za jedną z ważniejszych postaci literatury włoskiej XX wieku. Jej niespokojne i ekscentryczne życie znajduje odzwierciedlenie w powieściach, w których autorka pokazuje bezdyskusyjnie feministyczną perspektywę, a seksualność, płeć i ciało odgrywają w nich fundamentalną rolę.
Pomysł i pierwsze szkice "Spotkania w Positano" pochodzą z 1963 roku, całość powstała w 1984 roku, a pierwsze wydanie ukazało się w 2015 roku. Jest to głęboka, nastrojowa powieść o niezwykłej przyjaźni, ucieleśniająca paradoksy włoskiego społeczeństwa. Rozgrywa się na początku lat pięćdziesiątych w czarującym, skąpanym w słońcu mieście Positano w południowych Włoszech. Pisarka była pod ogromnym wrażeniem błyskotliwa tego miejsca położonego na wybrzeżu Amalfi przy Zatoce Neapolitańskiej. To oczarowanie wybrzmiewa na kartach powieści, której bohaterka nosi to samo imię, co autorka. Obydwie pracują na dodatek w branży filmowej.
Literacka Goliarda przybywa do Positano, żeby poznać okolicę pod kątem przyszłego filmu. Spotyka tam Ericę Beneventano, uroczą zamożną wdowę, posiadaczkę pięknej willi, nazywaną przez lokalnych mieszkańców „księżną”. Niemało je dzieli, jednak z czasem coraz bardziej zbliżają się do siebie, ujawniając przed sobą nawzajem coraz głębsze uczucia, emocje i konflikty z przeszłości. Nawiązują fascynującą, niesamowicie poruszającą przyjaźń, przepełnioną tajemnicami i tęsknotą.