Ryzyko powikłań integruje się z każdą nową techniką chirurgiczną i jest skutkiem nabywania doświadczenia, zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz istnienia typowych dla każdej metody komplikacji.
Powikłania odróżnia się od innych negatywnych skutków operacji, jak np. Niepowodzenie wyleczenia oraz negatywne następstwo zabiegu. Każdy negatywny skutek operacji, którego nie można zaliczyć do wyżej wymienionych, stanowi powikłanie. Na częstość występowania powikłań po leczeniu chirurgicznym ma wpływ niemało czynników, wśród których szczególne znaczenie mają: ocena wskazań i czynników ryzyka, prawidłowość leczenia chorób współistniejących oraz doświadczenie zespołu chirurgicznego.
W książce w kompleksowy sposób omówiono najczęstsze powikłania występujące w chirurgii jamy brzusznej równocześnie przy solidnych zabiegach operacyjnych, jak i wspólne dla wielu typów zabiegów. W kolejnych rozdziałach przedstawione zostały przyczyny poszczególnych powikłań, sposoby ich rozpoznania i leczenia i zapobiegania ich wystąpieniu.