„Nędznicy" – pięcioczęściowa powieść Wiktora Hugo, napisana w czasie, gdy Hugo przebywał na wygnaniu na wyspie Guernsey, opublikowana została w roku 1862. W tym samym roku ukazało się pierwsze wydanie polskie.
Utwór w planach Wiktora Hugo miał być panoramicznym obrazem całego społeczeństwa francuskiego XIX wieku oraz wykładnią poglądów autora na kwestie sprawiedliwego porządku społecznego, walki z nędzą i wykluczeniem.
Na kartach „Nędzników", poprzez główne wątki fabularne i liczne dygresje o charakterze filozoficznym i historycznym, Hugo przedstawia swój program polityczny i społeczny, oparty na wartościach chrześcijańskich, wierze w możliwość pozytywnej przemiany każdego człowieka i w ciągły, obejmujący wszystkie dziedziny życia postęp.
Praca nad utworem trwała blisko dwadzieścia lat, jego szczegółowa koncepcja ulegała w tym okresie wielokrotnym zmianom i zwiększeniom. Powieść Nędznicy łączy części powieści realistycznej z silnymi elementami romantycznymi i fragmentami o charakterze eseistycznym.
Albert Thibaudet widział w niej syntezę gatunków: powieści przygodowej, obyczajowej, kryminału oraz umoralniającej „powieści o bohaterach". (za Wikipedią). Książka w dwóch wersjach językowych: polskiej i francuskiej.
Version bilingue: polonaise et française.