Prace skategoryzowane w tomie przełamują stereotypową wizję polskiego oświecenia, przybliżając niewiele znane oblicza literatury i kultury „wieku rozumu". Ukazują przeróżne aspekty i części ówczesnej rzeczywistości, utrwalone w tekstach epoki, w obiegu książki, a także zastosowane jako tworzywo artystyczne we współczesnej kinematografii i sztuce scenicznej.
W pierwszej części publikacji czytelnik zetknie się z rozprawami znanych, doświadczonych badaczy, natomiast w drugiej, w przeważającej większości czekają na niego naukowe debiuty młodzieży akademickiej.
Autorzy przybliżają wpływy antycznej, nowożytnej i rodzimej tradycji w polskim piśmiennictwie oświeceniowym oraz europejskie dzieła libertyńskie, poetyckie refleksje nad czasem i urokami kobiecego ciała, literackie odwołania do islamu, relacje podróżnicze oraz porady medyczne dla uczonych i pisarzy, kobiety ekscentryczne i działające w lożach masońskich, przypadki społecznego awansu prostytutek, kradzieże książek i sposoby ochrony księgozbiorów, żywotność mitu wampira w Oświeceniu i fenomen popularności XVIII wieku we współczesnym teatrze muzycznym i światowym kinie.
Ze względu na duże zróżnicowanie tematyczne i zakres podjętej problematyki książka zainteresuje obfite grono odbiorców – nie tylko specjalistów zajmujących się literaturą i kulturą XVIII stulecia, ale także nauczycieli szkół średnich, studentów, uczniów, a także inne osoby, których uwagę przyciągają rozmaite ciekawostki i osobliwości literackie, artystyczne, obyczajowe bądź społeczne.