„Udar mózgu. Kompendium dla praktyka" to kolejny tytuł w kolekcji Choroby mózgu. „Udar mózgu. Kompendium dla praktyka" to syntetyczne ujęcie najnowszej wiedzy dotyczącej epidemiologii, czynników ryzyka i metod prewencji pierwotnej i wtórnej udaru.
Objawy kliniczne udaru zostały omówione w kontekście neuroanatomicznym. Zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami diagnostyki i leczenia udarów przedstawiono wybór badań diagnostycznych, a także zasady organizacji opieki nad pacjentem i leczenie w okresie ostrym i przewlekłym.
W publikacji omówiono na dodatek rzadkie przyczyny udaru i opiekę nad szczególnymi populacjami chorych (kobiety w ciąży, młodzi dorośli, osoby uzależnione od alkoholu) i najczęstsze problemy psychospołeczne pacjentów.
Opisy przypadków ilustrują zasady innowacyjnania w praktyce. Udary mózgu stanowią aktualnie jeden z głównych problemów zdrowotnych w Polsce w kontekście klinicznym, społecznym i ekonomicznym. Starzenie się społeczeństwa powoduje, iż problem będzie się rozszerzał.
Szacuje się, że w latach 2005-2025 liczba nowych przypadków udaru mózgu u mężczyzn może wzrosnąć o 37%, a u pań o około 38%. W udarze mózgu wyjątkowo istotne jest szybkie rozpoczęcie stosownego leczenia, a także profilaktyka.
*** Choroby mózgu proces skierowany do lekarzy specjalistów – neurologów, psychiatrów i osób specjalizujących się w tych dziedzinach medycyny. Publikacje z całą pewnością zainteresują ponadto neuropsychologów i lekarzy medycyny rodzinnej.
W kolejnych tomach są opisywane choroby lubiane za kluczowe przez Europejską Radę Mózgu. Są to: schizofrenia, stwardnienie rozsiane, depresja, choroba Alzheimera i Parkinsona, udar mózgu i dystonie. Seria omawia najnowszą wiedzę dotyczącą chorób mózgu, ukazuje interesujące przypadki kliniczne, wskazuje kierunki rozwoju i różnorodnego typu kontrowersje terapeutyczne.
Osobiste refleksje autorów wraz ze zwróceniem szczególnej uwagi na aspekty społeczne takie jak: wpływ czynników środowiskowych, reakcja społeczeństwa na chorych, stygmatyzacja, samodzielność życia, czynniki wsparcia, praca z opiekunem, czynią z serii przydatne narzędzie w codziennej praktyce lekarskiej.
Opiekę merytoryczną nad cyklem objęli cenieni nauczyciele, zasłużeni i doświadczeni specjaliści w swych dziedzinach. Prof. Maria Barcikowska (neurolog) i prof. Tadeusz Parnowski (psychiatra) zaprosili do współpracy autorów niebanalnych, nietuzinkowych, pełnych energii i zapału.