Wstrząsające historie osób, które zostały uprowadzone
A jeśli wam się przytrafi porwanie, siedźcie cicho, grzecznie wykonujcie wszystkie polecenia i módlcie się, by rodzinie na was zależało. Bo zdarzały się porwania, w których nikt się specjalnie nie troszczył o los zakładnika. Takich ludzi od razu się eliminowało.
Były przestępca
Każdego roku w Polsce ginie około 20 tysięcy osób, spośród których około 6 tysięcy stanowią dzieci. Choć większość z nich wynajduje się w ciągu kilkunastu dni, nie wszystkie sprawy kończą się szczęśliwie.
Monika Sławecka, autorka bestsellerów Balet, który niszczy i Alkohol. Piekło kobiet, porusza kolejny nieprzystępny temat – porwania. Rozmawia m.in. O życiu po stracie dziecka z mamą 8-letniej Haneczki uprowadzonej z pokoju hotelowego, z siostrą Karoliny Maciejewskiej, której wymarzony wyjazd do chłopaka zamienił się w przeraźliwy koszmar, z Danutą Olewnik-Cieplińską o niepohamowanej nienawiści do porywaczy brata, a także z nawróconym członkiem gangu obcinaczy palców, o wartości ludzkiego życia.
To opowieść o cierpieniu, niepewności i traumie, które mogą dotknąć każdego z nas.
Kto pada ofiarą porywaczy?
Kogo i dlaczego obserwują?
Czy można się przed nimi uchronić?
Wybierają biedną, patologiczną rodzinę i wmawiają jej członkom, że chcą pomóc najmłodszemu z nich. Że ma na przykład talent aktorski i doskonale stanie na wysokości zadania w reklamach. Takich ludzi łatwo jest błyskawicznie omamić. Dziecko nie wraca do domu, ginie bez śladu, jest poszukiwane jako zaginione, tymczasem poszło już pod nóż, a jego serduszko czy płuco pracuje w ciele córki jakiegoś milionera.
Bartłomiej Kucharski
prywatny detektyw
Wzajemne oskarżanie się i życie w przeświadczeniu o winie za krzywdę naszego dziecka kosztowały nas zbyt niemało, żeby spojrzeć sobie szczerze w oczy lub się uśmiechnąć. Nie dało się wrócić do życia sprzed porwania Haneczki.
Anna Niemczyk
Wrzucili mnie na tył samochodu, zatkali mi usta. Byłam w totalnej panice, nie wiedziałam, co się dzieje. O takich historiach się jedynie słyszało, ewentualnie oglądało się je w amerykańskich filmach, ale nigdy nie przytrafiły się nikomu z moich bliskich.
Tatyana Aleksiejewa
Monika Sławecka (ur. 1987) – absolwentka filmoznawstwa, scenarzystka, autorka poruszających reportaży. Specjalizuje się w ważnych, niewiele medialnych tematach i niełatwych rozmowach. W poprzednich książkach zajmowała się problemami przemocy w szkołach baletowych (Balet, który niszczy) oraz alkoholizmu wśród pań (Alkohol. Piekło kobiet). W swojej trzeciej publikacji – być może najistotniej wstrząsającej – porusza temat porwań.