Przedmiotem niniejszej publikacji jest analiza przedstawień kobiecego ciała w powieściach współczesnej algierskiej pisarki, Leïli Marouane. Poprzez okres kolonizacji, ciało kobiety, uznawane za symbol algierskości, było przedmiotem rozgrywek politycznych między kolonizatorem a Algierczykami, na skutek czego czego stawała się ona ofiarą podwójnej opresji.
Wychodząc z tego założenia, autorka stawia sobie za cel zbadanie, w jaki sposób współczesna maghrebska kobieta pozycjonuje się w stosunku do tego podwójnego dziedzictwa kulturowego, zaś w centrum zainteresowania znajdują się kwestie związane z cielesnością i seksualnością kobiecą.
Praca składa się z dwóch części, z których pierwsza stanowi swoiste wprowadzenie w badany krąg kulturowy i poświęcona jest historii społeczno-politycznej Algierii, a także historii maghrebskiej literatury żeńskiej.
W drugiej części, znaczącej, autorka skupia się na wybranej pisarce i jej dziele powieściowym, a następnie poddaje analizie zagadnienia cielesności i seksualności żeńskiej.