Prezentowany tom jest kontynuacją opublikowanych w 2014 i 2016 roku zbiorów zatytułowanych Skład osobowy. Szkice o prozaikach współczesnych. Podobnie jak pierwsze dwie części, tak i ta odsłona przedsięwzięcia przynosi omówienia i interpretacje dorobku prozatorskiego twórców, którzy byli aktywni po 1989 roku, a którzy w swym dorobku mają co najmniej trzy książki beletrystyczne wydane po tymże roku.
I tym razem, z całkowitą odpowiedzialnością, tworzymy narrację wokół osób autorów/autorek reprezentujących różnorodne pokolenia, uwzględniając także zestawienia bibliograficzne, żeby pokazać dostatek poetyk, tematów i dokonań prozatorskich ostatniego trzydziestolecia.
Mamy nadzieję, że prezentowany tu zbiór szkiców, zwłaszcza wespół z tomami poprzednimi, okaże się {pomocn|przydatn)y jako przewodnik po polskiej prozie. Nadzieja ta łączy się z przeświadczeniem, że zebrane tu artykuły można czytać jako swego rodzaju dopełnienie obrazu rodzimej prozy minionych trzech dekad, który zdążył się już wyłonić w licznych opracowaniach.
Pojawia się zatem możliwość zweryfikowania poczynionych wcześniej przez krytyków i historyków literatury spostrzeżeń. Z przyczyn niezależnych od redaktorów tom obejmuje stan badań do roku 2016. (fragment wstępu)