Prezentowana edycja zawiera pisma krytyczne Donata Kirscha, jednego z czołowych przedstawicieli „rewolucji artystycznej w prozie", zdefiniowanej w latach 70. Przez Henryka Berezę. Urodzony w 1953 roku Kirsch zaistniał przede wszystkim jako autor prozy artystycznej (m.in.
debiutanckie, nagradzane Liście croatoan), lecz oprócz tego zajmował się również krytyką literacką i eseistyką. Na początku lat 80. Wyjechał do USA, gdzie pracuje jako informatyk. Nigdy jednak nie przestał pisać.
Wydanie obejmuje dwa spore teksty Donata Kirscha o charakterze zbliżonym do wypowiedzi programowych. Pierwszy, Elaborat – debiuty lat siedemdziesiątych, pierwotnie ukazał się na łamach „Twórczości" w 1981 roku.
W niniejszej edycji został dopełniony niepublikowanymi fragmentami, które odnaleziono w listach Kirscha do Berezy. Drugi tekst, Kronika pewnej eliminacji, powstał w roku 2018. Weryfikuje – po niemal 40 latach – tezy postawione w Elaboracie, a zarazem demonstruje oryginalne spojrzenie na historię literatury i życie literackie w powojennej Polsce.