Studia Hebraica to wyjątkowy zbiór artykułów i wspomnień, których początek i inspirację stanowiły spotkania z Panią Profesor Kamillą Termińską, na zorganizowanym poprzez nią i prowadzonym poprzez kilkadziesiąt lat Seminarium Wiedzy o Hebrajszczyźnie Biblijnej.
Studia językoznawcze przeplatają się z szerszą refleksją nad żydowską kulturą i religią. Analizy hebrajskich rdzeni i leksemów wraz z ich symboliką (pan, kobieta, noga, krew); analizy znanych biblijnych fraz (Arka pana, światło i ciemność; bezład i pustkowie, nawrócenie); hebrajski paralelizm; studia nad chasydyzmem; obfity rabinów; mistyka liter hebrajskiego alfabetu; obraz żyda w kulturze i literaturze polskiej, renesansowe przekłady Biblii; postaci żydowskich krytyków literackich, rozważania nad ideą uniwersytetu i naukowego autorytetu – to imponujący wachlarz zagadnień, przedstawianych z badawczą pasją i osobistym zaangażowaniem.
Obrazu dopełniają krótkie formy poetyckie oraz wplecione w teksty naukowe wątki szczególnie osobiste. Tom gromadzi także liczne dodatki oddające specyfikę seminaryjnych spotkań, a także spore cytaty z prac naukowych pani profesor Termińskiej, w których wynajdziemy jej osobiste przemyślenia na temat języka, językoznawstwa, kultury Zachodu, Biblii hebrajskiej i sporo innych.