Przed dwoma laty przed Policją postawiono zadanie stworzenia nowego narzędzia, służącego pomiędzy innymi do aktywizacji społeczności lokalnych. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest platformą podmiany danych między obywatelami a Policją.
Mapa od 5 października 2017 r. Obejmuje swym zasięgiem całą Polskę. Funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa związane jest z działaniami budującymi świadomość społeczną w zakresie odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych.
w rezultacie prowadzi to do stworzenia trwałego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa umożliwiającego lokalizację, identyfikację i eliminację czynników kryminogennych zanim nastąpi ich eskalacja. W dzisiejszym świecie żadna instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo nie jest w stanie dobrze funkcjonować bez społecznego wsparcia, a najkorzystniejsze efekty w uniemożliwianiu i zwalczaniu przestępczości przynosi współdziałanie społeczeństwa z Policją.
[ ] [ ] Dziękuję za podjęcie tej tematyki przez Autorki publikacji oraz przez studentów Wyższej Szkoły Humanitas, których zainteresowanie zagadnieniem poczytuję za sukces Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
nadinsp. Dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji