Teksty zamieszczone w tej książce są konsekwencją odkrywania przez autorkę atrakcyjnych wierszy czy opowiadań, a także chęci podzielenia się ich ładnością z innymi czytelnikami, niezwykle studentami języka polskiego jako obcego, choć pozycja ta jest przeważnie skierowana do dydaktyków, istotnie zaś glottodydaktyków, którzy zechcą być przewodnikami owego studenckiego poznawania literatury polskiej.
Książka, podzielona na trzy rozdziały, jest zbiorem artykułów poświęconych praktycznym możliwościom wykorzystania literatury i dzieł sztuki malarskiej na zajęciach lektoratowych, szkiców oferujących z reguły czytanie energiczne, czyli lekturę tekstów oryginalnych - napisanych w języku polskim – i zaliczanych do literatury błyskotliwej.
Literatura bliska i daleka. Szkice z zakresu glottodydaktyki to książka, w której autorka spogląda na literaturę równocześnie z daleka, doceniając ją jako rezerwuar tematów i bogactwa kulturowego, którego jest źródłem, jak i z bliska analitycznie pochylając się nad potężnymi utworami.
Pomysły literackich spotkań glottodydaktycznych zaprezentowane w tej książce, przede wszystkim oparte są na konkretnej wyselekcjonowanej idei, na przykład na propozycji wyzyskania na zajęciach tekstów literackich korespondujących z malarstwem (rozdział Słowne obrazy), uczucia nostalgii i poezji emigracyjnej (część Bliskie uczucia z daleka) czy tematów tabutizowanych, takich jak śmierć, starość czy choroba (partia zatytułowana Trudno rozmawiać).