"To zbiór artykułów, które łączy wspólny temat – męskość, definiowana w przeróżny sposób i postrzegana z przeróżnych perspektyw. Pierwszy tekst ukazuje spojrzenie socjologiczne: Jolanta Klimczak i Kazimiera Wódz analizują przemiany męskości w społecznościach robotniczych w wybranych kulturach (dodatkowo w kulturze polskiej).
Kolejne dwa szkice, reprezentujące perspektywę psychologiczną, traktują o trudnościach związanych z płcią. Tomasz Jakubowski ukazuje studium przypadku detranzycji (powrotu do płci przypisanej zaraz po urodzeniu).
Maja Gwóźdź pisze natomiast o tzw. Thwarted masculinity (zepsutej męskości), analizując sposób prezentowania interseksualności w dyskursie na przykładzie powieści Jeffreya Eugenidesa Middlesex. Językowemu obrazowi pana i męskości poświęcone są artykuły Marcina Kuczoka i mój.
Ten pierwszy to analiza polskich i angielskich przysłów. Drugi to krytyczne studium polskiego dyskursu politycznego (produkowanego przez mężczyzn polityków). Tekst Wojciecha Wachowskiego i Alicji Szmaus Jackowskiej, oparty na kognitywnej teorii metafory, traktuje z kolei o różnicach między kobietami i mężczyznami w wyrażaniu treści tabu.
Następne dwa artykuły stanowią próbę przedstawienia obrazu męskości istniejącego w polskim piśmiennictwie. Anna Hanusiak kreśli wizerunek zbójnika karpackiego, opierając się na źródłach prasowych, etnograficznych, historycznych i literackich.
Jan Musiał przedstawia literaturoznawcze studium męskości według historyka i krytyka literackiego Stefana Kołaczkowskiego. Dyskusję dopełnia tekst Patrycji Kowalik i Adriana Witkowskiego, którzy piszą o kryzysie męskości we współczesnym społeczeństwie." (fragment Wstępu)