Praca przymusowa należy do najmroczniejszych rozdziałów niemieckiej historii. W nauce i w debacie publicznej kojarzy się ją z zasady wyłącznie z II wojną światową. Jednak już w latach 1914-1918 rekrutacja i zatrudnianie pracowników zagranicznych na obszarze znajdującym się w niemieckim władaniu nacechowane były coraz większym przymusem.
Christian Westerhoff swoją rozprawą wypełnia lukę badawczą, po raz pierwszy skupiając uwagę na uwarunkowaniach, formach, a także skutkach pracy i rekrutacji przymusowej na terenach Królestwa Kongresowego i krajów bałtyckich okupowanych przez Niemcy w trakcie I wojny światowej.
W jasny sposób prezentuje, jak w szczególności zarządzane poprzez wojsko obszary krajów bałtyckich stały się „laboratorium" II wojny światowej i „wojny totalnej". Praca niemieckiego historyka Christiana Westerhoffa jest tym cenniejsza, iż badania nad historią gospodarczą ziem polskich w okresie I wojny światowej wciąż należą do rzadkości.
Autor przeprowadził szeroką kwerendę źródłową, docierając m.in. Do nieznanych lub słabo zbadanych zespołów archiwalnych. Przeanalizował najróżniejsze aspekty użytkowania poprzez niemieckiego okupanta zasobów siły roboczej z obszarów okupowanych.
Monografia Westerhoffa poszerza wiedzę o polityce okupacyjnej władz niemieckich na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej, różniącej się istotnie od polityki z czasów II wojny, która w o dużo obszerniejszym stopniu utrwaliła się w powszechnej świadomości.
********* Forced labor during the First World War. The German policy of controlling the workforce in the occupied Kingdom of Poland and Lithuania in 1914-1918 The book deals with the economic history of Polish lands in the period of the First World War.
On the basis of an extensive source query, the author analyzed various aspects of the use of labor resources from the occupied areas by the German occupier. The publication broadens the knowledge about the occupation policy of the German authorities in Poland during WWI, significantly different from the policy of WWII, which is much better known.