„Wybitna" – „New York Times"
Autor bestsellera „New York Times", Potęga irracjonalności powraca ze skłaniającą do refleksji książką, która podważa nasze przekonania na temat uczciwości i zmusza nas, byśmy byli ze sobą szczerzy.
Czy ryzyko wpadki wpływa na naszą skłonność do oszustwa?
W jaki sposób marki torują drogę oszustwu?
Czy współpraca czyni nas bardziej czy mniej uczciwymi?
Czy religia powoduje, iż stajemy się bardziej uczciwi?
Większość ludzi uważa się za uczciwych, tak naprawdę jednak wszyscy oszukujemy. Od Waszyngtonu po Wall Street, od klasy szkolnej po miejsce pracy – nieetyczne zachowania są wszechobecne. Nikt nie jest na nie oporny – niezależnie od tego, czy chodzi o białe kłamstwo mające uchronić nas przed kłopotami, czy także o zawyżenie poniesionych kosztów w sprawozdaniu.
W Szczerej prawdzie o nieuczciwości Dan Ariely, nagradzany autor bestsellerów, pokazuje, dlaczego w jednych sprawach jest łatwiej kłamać aniżeli w innych; iż ryzyko przyłapania ma mniejsze znaczenie dla tego, czy oszukujemy, aniżeli nam się wydaje; oraz w jaki sposób praktyki biznesowe torują drogę nieetycznym zachowaniom – umyślnie lub mimo woli. Ariely analizuje mechanizmy nieetycznego zachowania w życiu osobistym i zawodowym, a także w świecie polityki i prezentuje, w jaki sposób wpływają one na nas wszystkich, nawet jeśli uważamy się za ludzi o wysokich standardach moralnych. Nie wszystko jednak stracone. Ariely ukazuje na dodatek, co sprzyja naszej uczciwości, wskazując nam drogę do osiągniecia wyższego poziomu etycznego w życiu rutynowym.
Szczera prawda o nieuczciwości, pełna osobistych spostrzeżeń i fascynujących odkryć naukowych, zmieni sposób, w jaki spostrzegamy samych siebie, swoje działania oraz innych ludzi.
Ariely podnosi poprzeczkę dla wszelkich. (…) Jego pisarstwo odznacza się doskonałym połączeniem werwy i roztropności. – „Washington Post"
DAN ARIELY jest profesorem psychologii i ekonomii behawioralnej na Uniwersytecie Duke. Jest założycielem i dyrektorem Center for Advanced Hindsight (Centrum nowoczesnego Spoglądania Wstecz). Jego prace prezentowano w wielu szanowanych tytułach prasowych, takich jak „New York Times", „Wall Street Journal", „Washington Post", „Boston Globe" i innych. Dan Ariely mieszka w Durham w Południowej Karolinie ze swoją żoną Sumi i dwojgiem ich twórczych dzieci, Amitem i Netą.
RECENZJE:
Przyszło mi do głowy, że ta książka jest wspaniałym podsumowaniem życzliwego, wyrozumiałego klimatu moralnego naszych czasów. – David Brooks, „The New York Times"
Zdumiała mnie wszechobecność śladowych krętactw i nieuczciwości oraz to, iż łącznie mogą być one dużo bardziej zgubne spektakularne oszustwa. To najistotniej niebanalna i pożyteczna spomiędzy książek Dana Ariely’ego. – Nassim Nicholas Taleb,...