Joga w kontekstach kulturowych 2 to publikacja związana z – wykonywanym od 2013 roku – wspólnym projektem Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego i Katedry Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im.
Jerzego Kukuczki w Katowicach. W jego ramach organizowane są (od 2014 roku) doroczne referatowo-warsztatowe konferencje naukowe, które posiadają charakter interdyscyplinarny – to spotkania badaczy (reprezentujących m.in.: nauki humanistyczne, nauki społeczne i nauki o kulturze fizycznej) z osobami praktykującymi jogę.
Konferencjom towarzyszą publikacje, nie są to jednak tomy stricte pokonferencyjne; znajdujące się w nich artykuły to wyraźnie poszerzone wersje referatów i prace nadesłane do redaktorów. W 2016 roku w Wydawnictwie AWF w Katowicach ukazał się tom pierwszy: Joga w kontekstach kulturowych 1 (red.
Janusz Szopa, Aleksandra Budzisz). Joga w kontekstach kulturowych 2 to też książka interdyscyplinarna, gromadzi prace kulturoznawców, indologów, religioznawców, socjologów i psychologów. Są tu teksty, które dotyczą jogi jako złożonego systemu przekonań i praktyk zakorzenionych w kontekście kulturowym Indii i jogi jako zjawiska zyskującego coraz obszerniejsze znaczenie w kulturze Zachodu.
Do monografii załączono słownik przybliżający ważne dla podjętych problemów pojęcia.