Cyfryzację zauważamy z reguły w skali mikro. Niemal każdy z nas korzysta już z telewizji cyfrowej, wiemy o zaletach tabletu czy innowacyjnej komórki, często szukamy koniecznych danych lub opinii w internetowej sieci.
Nie dostrzegamy jednak na ogół przeobrażeń w skali makro, w skali państw czy choćby całego globu. Niniejsza praca zbiorowa obrazuje systemowe skutki procesu cyfryzacji w funkcjonowaniu mediów masowych w zróżnicowanych krajach.
Zawarte w niej fakty, informacje statystyczne, uwagi czy refleksje kierowane są jednocześnie do naukowców rozpatrujących różne aspekty komunikowania masowego, jak i studentów zróżnicowanych kierunków związanych z dziennikarstwem i komunikacją społeczną.
Metodologicznym spoiwem prowadzonych w tej pracy rozważań jest podejście systemowe, pozwalające na uchwycenie różnorodnych zależności i prawidłowości występujących w analizowanych fragmentach różnorodnych narodowych systemów medialnych.
Współcześnie trudno bowiem o całościowe i kompleksowe spojrzenie na poszczególne systemy medialne, jako że dokonujące się przeobrażenia komunikowania masowego pociągają za sobą ogrom spraw i problemów, wymagających szerokiej perspektywy badawczej o interdyscyplinarnym charakterze.
jednakże próba systemowego ujęcia podjętej problematyki daje szansę wyróznionia jednocześnie czynników sprawczych, jak i konsekwencji procesu cyfryzacji zmieniającego współczesne media masowe. Recenzja książki ukazała się na stronach czasopisma internetowego „Sprawy Nauki" nr 3 (208) marzec 2016 (recenzja przystępna pod adresem: http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3276:systemy-medialne-teraz&catid=286&Itemid=30).