Książka jest podręcznikiem akademickim asygnowanym dla studentów wydziałów ekonomii i zarządzania, a także kierunków finansowych bądź ogólnoekonomicznych – wyższych uczelni ekonomicznych i uniwersytetów i innych szkół, prowadzących edukację ekonomiczno-finansową.
Wspierać może równocześnie kształcenie studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, jak i studentów uczestniczących w studiach doktoranckich i słuchaczy studiów podyplomowych. Książka stanowi podręcznik podstawowy do przedmiotów polityka pieniężna czy bankowość centralna oraz lekturę uzupełniającą do przedmiotów takich, jak: ekonomia, makroekonomia, finanse i pokrewnych.
Książka adresowana jest także do specjalistów z dziedziny finansów i bankowości i praktyków gospodarczych, zajmujących się polityką makroekonomiczną, a także rynkiem pieniężnym i kapitałowym. Podręcznik gromadzi transparentny, usystematyzowany wykład na temat współczesnej polityki pieniężnej.
Zgodnie z tytułową zapowiedzią przedstawia najnowsze spojrzenie na stojące przed nią wyzwania. W szczególności posiada dwa rozdziały nieujęte dotychczas w innych podręcznikach przedstawiających kompleksowo treści związane z polityką pieniężną: rozdział poświęcony roli banków centralnych w polityce makroostrożnościowej oraz rozdział charakteryzujący niestandardowe narzędzia polityki monetarnej.
Kontekst pokryzysowych wyzwań stojących przed bankami centralnymi w XXI wieku, szczególnie konieczność operowania w środowisku niskich stóp procentowych, zawierają także pozostałe części podręcznika. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.