Od Autora Niniejsza książka to zbiór tekstów pisanych na moim Biznesblogu. Treści zawarte w tym zbiorze tekstów były częściowo prezentowane na kilku konferencjach w latach w trakcie kilkunastu ostatnich lat mojej działalności zawodowej i wgłębiania się w procesy ekonomiczno-społeczne coraz bardziej stawało się dla mnie widoczne, iż centralnym elementem życia człowieka i ustroju społecznego jest kształt pracy jednocześnie w wymiarze makro i mikro.
Oczywiście, ważne są inne komponenty, takie jak system monetarny, system podatkowy, system prawny, jednak one niejako obsługują proces pracy, proces wytwórczy, który jest esencją i losem każdego człowieka losem dobrym albo pełnym upokorzenia.
Zrozumiałem, że stworzenie sprawiedliwych i prorozwojowych ram dla godnej ludzkiej pracy nie jest rzeczą nie do zrobienia, ale wymaga autentycznej woli i uwolnienia od naleciałości systemowych, ideologicznych i politycznych ostatnich dwóch stuleci.
Praca jest powołaniem człowieka praca dla najbliższych, praca przedsiębiorcy, praca zarobkowa, praca społeczna jakakolwiek praca. Praca, działanie to nadaje człowiekowi sens życia, poczucie bycia koniecznym i wartościowym.
Praca jest pierwotna, bo bez niej najkorzystniejsze technologie i akty prawne nic nie spowodują. Dlatego to praca musi posiadać priorytet nad kapitałem, nad technologiami i maszynami praca, która jest wolna, radosna, cieszy człowieka, pozwala mu się realizować i włączać w sprawy swej społeczności bez obawy o egzystencję.
Stąd tytuł książki Wyzwolenie pracy. Chodzi o wyzwolenie z rażących nierówności i niesprawiedliwego podziału owoców pracy, o wyzwolenie z palących trosk o związanie końca z końcem, o wyzwolenie spod panowania kapitału, czyli ludzi dysponujących wielkim bogactwem, i zbudowanie podstaw dla prawdziwej demokracji, wreszcie o wyzwolenie z przestarzałego systemu etatystycznego to jest z instytucji etatu.
Wolny człowiek pracuje lepiej, jest zdrowszy, ma wpływ na swój rozwój i swoje życie. Wolni ludzie są w stanie stworzyć dużo ulepszone społeczeństwo, oparte o szacunek, zaufanie i współpracę, a nie o rywalizację, wyzysk i wyścig szczurów...