Nagroda,,Newsweeka" im. Teresy Torańskiej Joanna Gierak-Onoszko, autorka,,27 śmierci Toby'ego Obeda":,,Dziś, po wielu latach od wyzwolenia KL Auschwitz, możemy odkryć osobiste świadectwa, które często stają w poprzek obowiązującym narracjom i naszemu wyobrażeniu o heroizmie czasów wojny.
Agnieszka Dauksza uzupełnia podręczniki o historię tego, co dziś nadal jest nie do pojęcia, a na za każdym razem - nie do usprawiedliwienia". Marian Turski, historyk, były więzień obozu Auschwitz:,,Nie ma jednej odpowiedzi na pytania: jak sobie tam poradziłeś, jaki łut szczęścia musiał się Tobie przytrafić.
Agnieszka Dauksza, o dwa pokolenia młodsza od ocaleńców, potrafiła stać się dla nich członkiem rodziny. I dlatego w jej relacjach droga do Auschwitz i poprzez Auschwitz staje się prosta w odbiorze czytelnika i niebywale poruszająca".
Co się robi po wyjściu z Auschwitz$90 Jedzie się do domu, rodziny$91 A co, jeśli domu już nie ma, a nikt z rodziny nie przeżył wojny$92 Jak toczy się życie pięć, dziesięć, pięćdziesiąt lat później$93 Agnieszka Dauksza - autorka bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej,,Jaremianki" - postanowiła zapytać przeżywców, jak wygląda życie po obozie.
Stefan Lipniak całą swoją młodość spędził w obozach. Gdy w końcu udało mu się uciec i wrócić do domu, matka go nie rozpoznała. Obóz śnił mu się do końca życia. Alfreda Gorączko z koleżankami doczekały wyzwolenia przez Rosjan i Anglików.
Wspomina, iż żołnierze z obu armii pili i dopuszczali się gwałtów. Dziś nikt nie chce jej uwierzyć, że Rosjanin bronił ich przed Anglikami. Halina Krzymowska razem z matką wydostały się transportem z niemieckiego obozu do Szwecji.
Nie miały planu, nie wiedziały dokąd pójść. Los zesłał im hrabinę Siensford i tak trafiły na szwedzki zamek. Wielu byłych więźniów nadal nosi w sobie wojnę. Paradoksalnie dotąd nie ma zbiorczej nazwy dla doświadczenia polskich przeżywców.
Ich życie jest życiem,,po obozie". Niektórzy z rozmówców autorki, ostatni świadkowie, po raz pierwszy opowiedzieli swoją historię. I nieformalnie przyjęli ją do swego klubu - bo jako jedna z niewielu chciała ich wysłuchać.
Agnieszka Dauksza - Laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej,,Juliusz" za najlepszą biografię roku 2020 oraz Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki,,Gryfia 2020", a także finalistka Nagrody Literackiej Nike 2020 za biografię,,Jaremianka".
Laureatka Nagrody,,Newsweeka" im. Teresy Torańskiej za najkorzystniejszą książkę 2017 roku w dziedzinie literatury faktu za,,Klub Auschwitz i inne kluby". Laureatka wielu innych, prestiżowych nagród.