Co może zespajać emancypację kobiet, „Wesele” Wyspiańskiego i prapoczątki ruchu nazistowskiego? To zaskakujące, lecz wspólnym ogniwem jest... Rower.
● Dlaczego to Edison był prawdziwym geniuszem i dobroczyńcą ludzkości, a Tesla tylko działającym na wyobraźnię fantastą?
● Jak windy i klimatyzacja potrafiły odwrócić piramidę społeczną?
Najnowsza książka znanego popularyzatora historii, Tymoteusza Pawłowskiego, pokazuje, jak wynalazki zmieniły świat: produkcję przemysłową, wypoczynek pracowników, moralność i obyczaje, medycynę, sztukę i rozrywkę.
● Gdy skończyła się I wojna światowa, fabryki ekspresowo wymyśliły, jak wykorzystać zapasy zestawów opatrunkowych wytworzonych dla wojska: prasa damska na całym świecie została zalana reklamami jednorazowych podpasek.
● zniewalająca kariera radia, telewizji i telefonii komórkowej.
● Dlaczego to nie przeciętniewiecze było erą brudu i ubóstwa, tylko wiek XIX – złoty wiek kapitalizmu?
● Dlaczego Nobel został zmuszony do ufundowania nagrody swojego imienia? Czy to prawda, iż Eiffel nie zaprojektował popularnej wieży, a Fleming nie wynalazł penicyliny?
Porywająca opowieść o możliwościach wyobraźni człowieka – o pomysłach, które przeobrażają się w różnorodnych epokach i zaczynają służyć innym, nowym celom.
NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE GAWĘDA OBALAJĄCA HISTORYCZNE MITY I LEGENDY MARKETINGOWE wielkich KORPORACJI. KOPALNIA CIEKAWOSTEK I ZASKAKUJĄCYCH KONKLUZJI.