Zypcio Kapen tuż po maturze wpada w oszałamiający wir wydarzeń. Śmierć ojca i rozwiązłość matki, szereg dziwacznych znajomości, eksperymenty seksualne i nadchodząca wojna momentalnie prowadzą go do dorosłości, małżeństwa, morderstwa, służby wojskowej i wielu rozterek egzystencjalnych.
Tłem zmagań Zypcia jest gargantuiczna political fiction: Polskę otaczają republiki bolszewickie, w Rosji zwyciężyli biali, by zaraz ulec potędze Chińczyków. W atmosferze schyłkowości wpływy zdobywa demoniczny Mąż Opatrznościowy – Generał-Kwatermistrz Kocmołuchowicz.
Po bitwie, wzorowanej na rewolucji bolszewickiej, Polska zostaje opanowana przez armię chińskich komunistów. Najeźdźcy rozdają pigułki dawamesk B2, odbierające zdolność mentalnego oporu. „Nienasycenie" uważane jest za najkorzystniejszą powieść Witkiewicza.
Przedstawiona w nim wizja zniewolenia Polski poprzez komunistów może być uważana za proroczą, a Czesław Miłosz poświęcił pierwszy rozdział „Zniewolonego umysłu" pigułce dawamesk B2 i jej wpływowi na twórców sztuki socrealistycznej.